© Vilmanto Ramono nuotr./KaunoZinios.lt

Užsitęsus sugriežtintai lietuviškų krovinių patikrai Rusijos pasienyje, Lietuvos transporto sektorius patirtų didelių nuostolių, kurie gali smarkiai paveikti visą šalies ekonomiką, teigia ekonomistai. Jų teigimu, dėl įvestų ribojimų Lietuva praras konkurencinį pranašumą prieš kitas regiono šalis, į Rusiją reeksportuojant prekes iš Vakarų.

“Vežėjai buvo tas sektorius, kuris iš pradžių buvo labiausiai pažeidžiamas dėl Rusijos sankcijų, tačiau matėme, kad pastaruoju metu jie buvo pakankamai prisitaikę prie pasikeitusios situacijos. Nemaža dalimi tai lėmė reeksportas, kurio apimtys per Lietuvą padidėjo ir suteikė vežėjams darbo net ir maršrutais į Rytus. Dabar situacija komplikuojasi ir vežėjams reikės traukti iš kišenės dar kažkokius argumentus, nes tokiomis aplinkybėmis tikėtis, kad greitai atsigautų mūsų vežimas į Rytus, būtų gana sudėtinga. Ko gero, labiausiai vertėtų nuogąstauti dėl transporto sektoriaus situacijos”, – BNS sakė SEBbanko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Anot jo, ankstesnė pesimistinė SEB banko prognozė, kad dėl Rusijos taikomo embargo vien transporto verslo nuostoliai gali sudaryti iki 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto, gali būti reali, tačiau ekonomistas vis dėlto mano, jog jie nebus didesni nei 0,5 proc.

“Tuomet tai buvo grįsta labai kraštutine ir nepalankia prielaida. Tai atrodė pernelyg pesimistinė prognozė, kadangi vežėjai atrasdavo naujus maršrutus. Tuo tarpu dabartinėmis aplinkybėmis gali atsitikti taip, kad pildysis šiek tiek blogesnis variantas ir ta prognozė jau nebelaikytina tokia kraštutine. Bet kuriuo atveju, manau, kad visgi tas nuostolis turėtų būti mažesnis nei 0,5 proc., nes tam tikros alternatyvos egzistuoja ir su tam tikrais nuostoliais vežėjai yra pajėgūs pasukti vairą Vakarų kryptimi”, – komentavo G.Nausėda.

DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė BNS teigė, kad dėl Rusijos apribojimų Lietuva praras konkurencinį pranašumą prieš kitas regiono valstybes.

“Nerimo kelia tai, kad Lietuva susigadina savo kaip reeksportuotojos įvaizdį ir atitinkamai pralaimi kovą su kitomis Vidurio ir Rytų Europos šalimis. Tas prekių koridorius buvo mums labai patogus ir šiuo metu, kadangi tai yra priemonės nukreiptos prieš Lietuvą, mūsų patrauklumas prekių tiekėjams yra mažesnis”, – BNS sakė I.Genytė-Pikčienė.

Anot jos, užsitęsus griežtai patikrai Rusijos pasienyje, Lietuvos transporto sektorius ir šalies ekonomika patirs stiprų smūgį.

“Turint omenyje, kad transportas ir visos jį aptarnaujančios veiklos yra reikšminga mūsų ekonomikos dalis, tas tas smūgis yra nemažas. Transportas šiuo metu ir taip išgyvena sudėtingą situaciją, nes nukentėjo nuo Rusijos embargo maisto produktams ir šiuo metu yra persiorientavimo stadijoje”, – kalbėjo DNB analitikė.

Jos teigimu, Rusijai skirta transporto paslaugų dalis pernai sudarė 28 proc. visų Lietuvos eksportuotų transporto paslaugų.

Premjeras Algirdas Butkevičius antradienį interviu pareiškė, kad dėl naujų Rusijos trukdžių šalies ekonomikoje gali įvykti didžiulių pokyčių. Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas Sigitas Besagirskas taip pat mano, kad vežėjų verslo trikdžiai gali neigiamai atsiliepti šalies ūkiui.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: