C.Monet "Waterloo Bridge, London" © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Keturiems rumunams, surengusiems įspūdingą meno dirbinių vagystę Nyderlanduose, pirmadienį buvo nurodyta sumokėti 18 mln. eurų, bet pavogtų Pablo Picasso (Pablo Pikaso), Claude’o Monet (Klodo Monė), Paulio Gauguino (Polio Gogeno) ir Luciano Freudo (Liuciano Froido) šedevrų likimas vis dar nėra žinomas.

Septyni paveikslai, kurie buvo laikinai eksponuojami Roterdamo muziejuje “Kunsthal”, buvo pavogti 2012 metais, per reidą, kuris truko vos tris minutes ir kurį olandų žiniasklaida pavadino “amžiaus vagyste”.

Rumunijos sostinės teismas nurodė vagystės sumanytojui Radu Dogaru, jo motinai Olgai, Eugenui Darie (Euženui Darijei) ir Adrianui Procopui (Adrianui Prokopui) atlyginti žalą paveikslų draudikams.

Kaltintojai bendrą žalą įvertino daugiau kaip 18 mln. eurų, o meno ekspertai tuo metu, kai buvo įvykdyta vagystė, teigė, kad tie paveikslai verti iki 100 mln. eurų.

Olga Dogaru tyrėjams sakė, kad sudegino paveikslus savo krosnyje Karkaliju kaimelyje Rytų Rumunijoje, ir teigė, kad taip norėjo apsaugoti sūnų, kai jam nepavyko jų parduoti.

Vėliau ji atšaukė tą pareiškimą, bet vyksta atskiras tyrimas dėl to, ar tikrai tie šedevrai virto pelenais.

Rumunijos nacionalinio istorijos muziejaus direktorius Ernestas Oberlanderis-Tarnoveanu (Ernestas Oberlanderis-Ternoveanu) sakė, kad toje krosnyje buvo rasta “grunto, drobės ir dažų liekanų” įrodymų, bet ekspertai turi nustatyti, ar tai tikrai dingusių paveikslų pelenai.

Tarp pavogtų paveikslų yra C.Monet “Waterloo Bridge, London” (Vaterlo tiltas, Londonas) ir P.Picasso “Tete d’Arlequin” (Arlekino galva). Nė vieno jų nesaugojo signalizacija.

“Ginčysime sprendimą, – sakė abiejų Dogaru advokatas Catalinas Dancu (Ketelinas Danku). – Visų pirma, mes netikime, kad pavogti paveikslai yra originalai, ir, antra, muziejus turi mokėti, nes kvailai rizikavo eksponuodamas šiuos meno darbus be deramos stebėjimo sistemos”.

Minimus paveikslus muziejui jo 20-ųjų metinių proga paskolino “Triton Foundation”, kuris buvo įsteigtas rūpintis 2011 metais mirusio olandų investuotojo Willemo Cordios (Vilemo Kordijos) sukaupta meno kolekcija.

Paveikslai į Rumuniją buvo pervežti paslėpti pagalvių užvalkaluose ir, kaip mano kaltintojai, sunaikinti nepavykus jų parduoti.

30 metų R.Dogaru, kuris prisipažino suplanavęs vagystę, vasarį buvo skirta šešerių metų kalėjimo bausmė, o jo bendrininkui E.Darie – penkerių metų ir keturių mėnesių kalėjimo bausmė.

A.Procopui pirmadienį buvo skirta ketverių metų ir aštuonių mėnesių, o R.Dogaru motinai – dvejų metų kalėjimo bausmė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: